Eviniz Çocuğunuz İçin Güvenli Mi ?

Çocuk yetiştirmek büyük sorumluluk ister. Hem bedenen hem ruhen sağlıklı bir birey yetiştirmek için en ince ayrıntı düşünülmelidir. Çocuklar bizim en değerlilerimizdir. Onların güvenliği, yemesi içmesi, eğitimi, karakteri bizim eğitimimizle şekillenir. Her yaş döneminde farklı deneyimler yaşarız. Çocuklarımız bebeklikten hareketli hale geçince bazı önlemler almamız onların sağlığı için çok önemlidir. Her şeyi merak eden bebekler evin her yerini karıştırmaya başlarlar. Bu nedenle evimizin odalarında çocuk güvenliğine önem vermeliyiz. Biraz sessiz kaldıklarında mutlaka takip etmemiz gerekir. Bir yeri karıştırıyor, tehlikeli bir şeyi ağızlarına sokabilirler. Çocuğumuzun güvenliği için oturduğumuz ev de önemlidir. Nasıl bir evde yaşıyoruz, güvenli bir evde miyiz? Bu faktörleri iyi analiz etmeliyiz.

Evlerde çocuk güvenliği

Çocuklar İçin Güvenli Ev Nasıl Olmalı?

Eğer müstakil bir evde yaşıyorsak mutlaka evimizin çevresi duvarla çevrili olmalıdır. Bir kapısı olmalı ve kilitli olmalıdır. Çocuklar macerayı sever ve birçok tehlikeyi şeyi oyun olarak algılayabilir. Size oyun yapmak için evden uzaklaşabilir yada bahçede gördüğü bir kedinin peşinden gidebilir. Böyle durumları düşünmeli ve bahçe kapısını mutlaka kilitli tutmalıyız ve çocuğumuzu bu konuda uyarmalıyız.

Çocuk güvenliği için bahçe çitleri

Güvenlik Önlemlerini Onlara Anlatın

Anlamadığını düşünmeyin, çocuğunuz küçük olsa da bunları ona dile getirin. Eğer apartmanda oturuyorsanız ve yüksek bir kattaysanız işiniz daha zor. Çocuklar balkondan, pencereden düşebilir. Kanepelerin üstünden zıplayabilir ve kanepeyi basamak olarak kullanıp pencereye çıkabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için pençelerinizi açık tutmamaya çalışın. Pencerelerinize mutlaka bir muhafaza yaptırın. Balkon kapısını açık tutmayın. Olabildiğince bu tehlikeleri ona anlatmaya çalışın.

Evleri çocuklar için güvenli hale getirme

Çocuklar meraklıdır, bizim yaptığımız şeyleri yapmak ister. Çocuklarımızın yanında olmaya çaba gösterelim. Nereye gidersek gidelim çocuğumuz yanımızda olsun. Çocuk çok hareketlidir ve bir anda olmadık bir hareket yapabilirler. Çocuk güvenli için evlerde kullanabileceğiniz bazı ürünler var, bunları internette çeşitli bebek mağazalarında yada alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz. Dolap kapaklarının açılmasını engelleyen, oda kapıları için güvenlik kilitleri, ocak gibi yanıcı ve tehlikeli bölgelerin çevresine güvenlik duvarı ürünlerini bulabilirsiniz.

Evde çocuklarımız için gerekli önlemleri aldıktan sonra, kendi yaşam alanlarında sıkılmadan daha hoş vakit geçirmeleri için onlara sevimli çocuk odası dekorasyonu hazırlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir