Fransız Tarzı Mutfak Dekorasyonu

Evimizin en görkemli köşesi olan mutfaklarımızda artık Fransız tarzını kullanmanın zamanı geldi. Bu ülke mutfağında bir çok tarz mevcuttur. Bunlardan birkaçı; provence tarz, rustik tarz, country tarz ve ferforje tasarımlar gibi birçok style kullanılmaktadır. Artık mutfaklarımızda  doğal kumaşların boy gösterdiği yaşam alanları oluşturmak kim istemez ki. Fransız usulü kır havası estiren diye tanımlanan provence stilinin doğum yeri Fransa’nın güney kıyıları ve arkasındaki dağlık bölgedir. Zarif dekorasyon stili, patine mobilyalar, doğal açık tonlarda kullanılan mobilyalar, eskitme ve ahşap tasarımlar ve renk paletleri doğadaki renklere yakın yani naturel olması bu stilin başlıca özellikleridir. Provence dört mevsim nostaljik ve romantik kır havası estiren bir sytledir. Country eski zamanın sevgi ve huzur dolu olduğunu anımsatan tarzın bulunduğu dekorasyon fikirleridir. Her nekadar yoğun gibi görünsede sade bir tasarımdır. Aslında  bu mobilyalar renk, yoğun görünüm ve modelleriyle eski köy evlerini anımsattığı için bazı insanlar country tarzını benimsemişlerdir. Rustik style dekorasyon yapmayı hedefleyenler bu tarzın country tarzına çok yakın olduğu belirtmek isterim. Rustik tarzda ise yoğunluk ahşap renkler olsada mutfak dolap kapakları, çekmeceler ise açık renk krem, gri ve beyaz olmaktadır. Rustik tasarımlar sadeliğin yanısıra modern görünen ve herkes tarafından sevilen bir tarzdır. Çok dayanıklı ve sağlam görünüme sahip stili ahşap tezgahlar ve sade ahşap sandalyeler ile tamamlayabilirsiniz. Ferforje Fransızca bir kelimedir. Böyle tasarımlar ise ateşte dövülerek işlenilen demirin hünerli ustaların ellerinden ferforje sanatına dönüştürülmesidir. Uzun ömürlü olmasının yanısıra dayanıklılığı ve zerafetiyle göz önündedir. Aksesuar ve mutfak mobilyalarında kullanılan styledir.

Sizlere Fransız usulü mutfak tarzından örnekler göstereceğim. Eminimki içiniz çok ısınacak ve tarzınıza uygun modelleri bulacaksınız.

Gününüzün büyük bir bölümünü geçirdiğiniz oturma odasında farklılık yaratmak istiyorsanız countyr tarzı mobilya tasarımları tercih etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir