Duvar Kâğıdı Nasıl Sökülür? Gerekli Malzemeler

Artık sonbahar geldi ve soğuk kış günlerine aylar kaldı. Tabi henüz temizlik yapamayan bizleri de temizlik yapmak için bir telaş aldı. Fikir olması açısından sizlere küçük önerilerde bulunmamı ister misiniz? Şayet evimiz duvar kağıdı ile kaplı ise hemen kağıdının rengini değiştirmek için fikirler üretmeye başladık bile. Evimizin duvar kağıdını önceden kendimiz kaplamış isek sorun yok ama kendimiz bu konu hakkında bilgi sahibi değil isek vay bizim halimize. Siz en iyisi o zaman beni dinleyin ve hemen bir usta ile anlaşın. Yok, hayır ben yapmak istiyorum kimseye gerek yok diyorsanız sizleri aydınlatacak bir kaç öneri ile sizlere anlatmaya başlayalım.

Malzemeler

 Duvarı sökmeye başlamadan önce kesin yanınızda bulunması gerek malzemeler.

 • Yerleri korumak için inşaat malzemesi satan yerlerde bulanan bir malzeme olan muşamba, bizler ona hışır muşamba da deriz.
 •   Duvar kağıdını ıslatmak için bir kova ılık su.
 • Boya fırçası veya sünger.
 • Spatula, bıçak, duvar temizleyici, zımpara
 • Duvar kağıdını söktükten sonra duvarda oluşacak kötü yerlerini kapanması için dolgu malzemesi ve duvarda oluşmuş lekeleri silmek için deterjan.

Sökme İşlemi

Duvar kağıdını sökmek için uygulanması gerekenler;

Ustaların sizlere tavsiyesi duvar kağıdını en güzel ıslatarak sökmek olacaktır.

 • Her şeyden önce odanın içerisinde sizlerin ayağınıza takılacak işleriniz engelleyecek tüm eşyaları ortadan kaldırın.
 • Odanın elektrik sigortalarını kapatın ki duvarı ıslatacağınız için kötü bir sonuç ile karşı karşıya kalmayın.
 • Odanın tüm camların açın bu sizin rahatsız olmanızı önleyecektir.
 • Duvar kağıdını yapmaya başladığınız zaman ise camları kapatabilirsiniz. Duvarda oluşacak, olan ıslaklığı yeni kağıt emmeye başlasın o zaman kağıt daha çabuk duvara yapışacaktır.
 • Duvar kağıdınızı ıslatacağınız suyun içerisine birazcık bulaşık deterjanı ekleyin, bir miktarda kağıt tutkalı koyun. Duvarınızı bu karışım ile bir güzel ıslatın.
 • Birazcık dikkat ile duvar kağıdınızın üzerine çizikler atın ki duvarı ıslatır iken kağıt suyu iyice kendine çeksin. Aslında yapı marketlerde bu delicilerden olabilir sizler isterseniz bir yapı markete bakın.
 • Mutfakta hepimiz kullandığı püskürtmeli bir deterjan kutusu kesin vardır. Bunu kullanarak hazırladığınız karışımı bir güzel duvar kağıdının üstüne püskürtün. Kağıt suyu iyice emsin ki yerinden çıkabilsin. Eğer kağıt kuru kalır ise sizin işinizde ona göre çok zor olacaktır.
 • Duvar kağıdının suyu emdiğinden emin iseniz şimdi duvardan kağıdı bir spatula yardımı ile çıkartmaya başlayabilirsiniz.
 • Duvar kağıdınızı sakın orta yerden sökmeye başlamayın bu sizin işinizi çok zora sokar. Alttan başlayarak yukarı doğru spatula yardımı ile sökmeye başlarsanız sizler için daha kolay olacaktır.

.

İşte hepsi bu kadar,  ama unutmayın ki ne yaparsanız yapın duvardan kağıdı söker iken kesin duvara bir zarar vereceksiniz. Bunun içinde sizlere önerdiğimiz gibi zımpara kullanarak duvarı düzeltmeniz arkasından da açılan delikleri macun ile bir güzel kapatmanızdır. Eğer duvara tek bir zarar vermeden duvarınızdan kağıdı alabildiyseniz  sizleri tebrik etmekten başka bir şey yapamıyorum.

Eğer ki duvar kağıdınızı değiştirirken işini bilen ustalardan yardım almak isterseniz, sizlerle seve seve çalışmayı isteriz. Dekorasyonzz.com profesyonel ekibi ve ustaları ile birlikte uygun fiyata kaliteli hizmetiyle Türkiye’nin her bölgesinde faaliyet göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir