Çocuk Çalışma Masası Modelleri

Çocuklarımız bizim canlarımız. Doğumlarından bu yana her şeyin güzel ve özel olmasına dikkat ederiz. İlk kucağınıza aldığınızda o sevgiyle tüm dünyanın nimetlerini ona tattırmak isteriz. Onlar yaşam kaynaklarımızdır. İlk defa anne baba dediği günü unutmayız. İlk adım atışını herkese anlatır dururuz. Bir şeyler söylemeye, öğrenmeye başlarlar. Adım adım, zaman zaman onları yaşarız, onlarla yaşarız. Kreşe başlarlar, sanki biz okula başlamış gibi heyecanlanırız. Arkadaşlarla bir şeyleri paylaşmayı öğrendiğini gördükçe mutlu oluruz. Zaman geçer ve çocuğumuz okullu olmuştur artık. Defterler, kalemler, silgiler itinayla seçilir. Hatta öğretmenler önceden incelenip en iyi öğretmen hangisi seçimi bile yapılır.

Çocuğumuz okula başlayınca tabiki ona güzel, düzenli, huzurlu bir çalışma ortamı oluşturmak gerekir. Bebeklikten kalma bazı eşyalar odadan çıkartılır ve okula başlamanın ve devamlılığının farkında olması için odamıza bir çalışma masası gelir. Peki hiç düşündük mü çocuğumuzun çalışma masası nasıl olmalıdır? Hangi özelliklere sahip olmalıdır?
Aileler daha bilinçli hareket ederek, kullanışlı olması, çocuğun zevkleri, kendini geliştirmesi, odasında mutlu olması gibi bir çok öğeyi değerlendirir konumda oldular. Biliyorsunuz ki çalışma masası çocuğumuzun uzun dönem kullanacağı bir eşyadır.  Bu yüzden çalışma masası alırken dikkat etmemiz gereken nokta çalışma masasının kısa süre kullanılacak bir eşyaymış gibi düşünülmemesi gerekir. Çocuk odalarının en önemli bölümüde çocukların kitaplarını okuduğu, dersini çalıştığı, arkadaşlarıyla oyun oynarken birşeyler oluşturduğu ve tek başına zaman geçirirken kullandığı çalışma masası ve çalışma bölümleri oluşturmaktadır. Bu durumu göze aldığımızda da çalışma masasının yüksekliği çok önemli. Çalışma masası ne çocuğumuzu zorlayacak kadar yüksekte ne de yatacak kadar aşağı da olmalıdır. Eğer çalışma masası yüksek alındıysa mutlaka kullanılacak çalışma koltuğu da yüksek alınmalıdır.

Her çocuğun kendine ait çalışma alanı ve çalışma masası olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir