Halı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

siyah desenli dekoratif halı modeliHalılar evlerin en önemli aksesuarlarındandır. Özellikle dekorasyon konusunda kullanılacak halının büyüklüğü, rengi ve şekli oldukça büyük bir önem taşır. Halı seçimlerinde zemin ve duvar rengi kadar mobilyaların genel rengi de son derce önemlidir. Duvar ve zemini açık renk olan, mobilyaları da yine bej, krem, ya da açık pastel tonlarında olan kişiler dikkati halıya çekebilir ve oldukça canlı turuncular, kahverengi, kırmızı veya yeşil tonlarında halılar seçebilirler. Desensiz, düz mobilyalara sahip kişiler de yine desenli halı modellerinden rahatlıkla yararlanabilirler. Beyazın hakim olduğu mekanlarda halı seçimlerini siyah, beyaz desenli olanlardan yana kullanabilir, leopar desenli, zebra desenli veya geometrik desenli halı modellerinden faydalanabilirsiniz. Alacağınız halının zemin renginde kaybolmasını istiyorsanız zemine yakın tonlarda seçebilir, alanları daha geniş göstermek istiyorsanız açık tonlara yönelebilirsiniz. Zemininizin döşemesi koyu bir renge sahipse, desenleri olan bir halı kullanmanız gayet şık duracaktır.

Halı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler
Odalarınızda dikkatleri aksesuarlarınıza çekmek istiyorsanız bu kez mutlaka halılarınızı düz, sade ve açık tonlarda seçmelisiniz. Bu sayede renkli objeleriniz çok daha fazla dikkat çekecek ve ilgiyi halıdan uzaklaştırmış olacaksınız. Daha sıcak enerjileri olan bir oda istiyorsanız ve duvar renginiz açık ise, halınız ile beraber canlı renkteki aksesuarlar uyumlu bir seçimle odanızın tüm havasını aynı anda değiştirecektir. Eğer çok büyük odalara sahipseniz, birkaç parçadan oluşan desenli halı tercihlerinde de bulunabilirsiniz.

Antrelerde halı seçimi nasıl olmalı?

Antreler evin en çabuk kirlenen ve en çok kullanılan bölgelerinden biridir. Bu nedenle bu alanlarda kullanılacak halı seçimlerinde bu durumu göz ardı etmemek gerekir. Beyaz, bej ve açık pastel tonlar çok şık tercihler olsa da, çok çabuk kir göstereceğinden pek fazla tercih edilmezler. Antreleriniz için birden fazla renge sahip, geometrik ya da çiçek desenli halılar tercih edebilirsiniz. Duvarlarınız açık tonda ise koyu renklere sahip halılar çok şık durabilir. Uzun bir hole sahipseniz tek bir halı kullanabilir veya parçalı halı modellerinden de yararlanabilirsiniz. Kare ve geniş bir hole sahip kişiler ise yuvarlak ya da oval halı modellerini tercih edebilirler. Aynı zamanda kare ve küçük halılar da bu tip mekanlarda perspektif etkisi yaratarak derinlik kazandıracaktır. Antrenize halı alırken dikkat etmeniz gereken çok önemli detaylardan biri de, alt zemininin kaymaz tabanlı olmasıdır. Antre ve hollerde genellikle seramik zemin olduğundan halıların kayması bazı sakatlıklara veya yaralanmalara neden olabilir. Bu nedenle kaymaz tabana sahip halı seçimi son derece önemlidir.
Halı seçimlerinde halıfleks türü halılar da yine uzak durulması gereken modeller arasındadır. Özellikle kir tutma ve temizlenme sorunu yaşanan halılar asla tercih edilmemelidir. Suya karşı dayanıklı malzemelerin kullanıldığı, dokusu mümkün olduğu kadar sık olan ve yoğun kullanım karşısında aşınma problemi çıkarmayan halı tercihlerinde bulunmak gereklidir. Tüm antreyi kaplayan halı modelleri yerine olabildiğince zemini geniş gösteren ve alan genişliğinden daha küçük modeller her zaman dikkatleri üzerine çekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir