Dekoratif Mekan Bitkileri

Dekorasyonda bitkiler , doğanın güzelliği ve tazeliğini sağlayan dekorasyon unsurlarıdır. Evinizde kamufle etmek istediğiniz mekanlarda bitkileri kullanabilirsiniz. Açısal farklılıklar olan bölmeleri bitkilerle kamufle edebilirsiniz ve böylece normal bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Bitkiler sayesinde doğanın canlandırıcı etkisini odanıza çekebilir ve renkleriyle evinize katkı yapabilirsiniz. Feng Shui mantığında L şekli taşıyan bölgelerde bitkilere yer verilmesi, L şeklinin negatif enerjisini emer ve pozitif enerji verdiğine inanılır.

Modern tarz dekorasyonlarında ince yapraklı veya geniş yapraklı bitkiler tercih edilirken , klasik ya da country tarzlarda ise küçük ve sık yapraklı çiçek açan bitkiler tercih edilebilir. Modern tarz mekanlarında bitkinin büyük ve tek başına olması , klasik-country stillerinde ise küçük boyutlu olması vede altına bir destek konulması gibi uygulamalara gidilebilir. Ayrıca bitkileri hava temizlemede kullanabilirsiniz. Hava temizleyen bitkiler arasında Aloe Vera, Benjamin kauçuğu ve Dracena bitkileri yer almaktadır. Oturma odanıza hava temizleyen bitkileri tercih edebilirsiniz. Yatak odalarında ortama karbondioksit yaydıklarından dolayı havayı kirletirler bu yüzden bitkilerin az bulundurulması tercih edilir. Buralarda orkide, barış çiçeği gibi türleri tercih edebilirsiniz. Mutfaklarda ise ortamın nem miktarı sürekli artış azalış göstermektedir. Bu şartlara uyum sağlayabilen eğrelti otları ve flamingo çiçeğine yer verebilirsiniz.
Çiçekler evinizin havasını değiştirirken ortama karbondioksit yaymaktadırlar. Bu yüzden uyuma alanlarında fazla bitki kullanılmaz. Dekoratif olarak kullanımın yanı sıra sağlık açısından da etkili olan bitkilerin kullanımına bu yüzden dikkat edilmesi gerekir. Tavsiyelerimiz ile evinizde bitki dekorasyonu yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir