Tv Ne Kadar Yüksekte Olmalı?

Önemli bir soru televizyonun yeri: Ne kadar yüksek olmalı?

Televizyon olmayan bir ev bulutsuz kale gibi sadece peri masallarında var. Ve bu sadece hafif bir abartı.  TRT ve RTUK verilerine göre Türkiye’de evlerin yüzde 95.6’sında televizyon olduğunu bildiriyor. Yeni yapılan yüzlerce ev projesinde, televizyon yeri olmadan tasarlanmış tek bir ev örneğin olmadığını görebilirsiniz. Ev tasarımcıları odanın içindeki tv’nin yerini kullanım amacına göre oluşturmaktadır.

“Televizyonu çok yükseğe koyarsanız, boyun ağrıları ile sonunda pişman olabilirsiniz.”

Duvara asılan tvler

Genel Kural

Televizyon izleme deneyiminizi, televizyon boyutu ve kalitesi, izleme konumu için televizyondan uzaklık, yerden yüksekliği gibi düşünmeniz ve dikkat etmeniz gereken birçok konu var. Ama basit ve somut bir kural vardır: Ekranın merkezi izleyicinin göz seviyesinde olmalıdır.

Oturma odası tv konumu

Yani televizyon yerleştirmek için ideal bir yükseklik ve konum arıyorsanız, izleyicinin göz hizası, televizyonun boyutu gibi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Eğer optimum ölçüm ve matematik yapmak istiyorsanız, koltukta oturan izleyiciler televizyonun merkezine direk olarak bakabilmeliler. Ortalama lcd tv ve koltuk yükseklikleri düşünüldüğünde tvleri asmanız gereken yükseklik 42 inç(1m).

Modern salonlarda tv yerleşimi

Optimum görüş mesafesi için genel bir kural televizyon ekranının 2.5 kat diyagonal uzunluğu olmalıdır. Bu kural hakkında farklı görüşler vardır, ama odanın boşluğuna göre daha büyük televizyon tavsiye ettiğimizi aklınızdan çıkarmayın. Yeni ve yüksek çözünürlüklü televizyonlarda, İzleyici ile televizyon uzaklığı ekranın 1.5 kat diyagonal mesafesini öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir